Polscy liderzy zabudowy samochodów dostawczych

Kluczem do sukcesu prowadzenia niemal każdego biznesu są odpowiednie narzędzia. W przypadku wielu przedsiębiorstw są nimi doskonale przygotowane auta. Producenci samochodów ciężarowych i dostawczych nie zawsze jednak mają w swej ogólnej ofercie pojazdy specjalistyczne. Te zwykle są wytwarzane przez mniejsze firmy, na bazie już wyprodukowanych furgonów czy platform do zabudowy.

2018-08-19 15:07:02
Poziom :

Żeby zaopatrzyć swoją flotę w np. bankowozy, chłodnie, jeżdżące biura czy laboratoria pomiarowe, niekoniecznie trzeba je od razu kupować. Bogatą ofertę wynajmu pojazdów specjalistycznych ma np. francuska firma Fraikin. Może się jednak okazać, że w danym przedsiębiorstwie potrzebne są pojazdy specjalistyczne, których nie można wypożyczyć ani np. kupić w salonie dilerskim danej marki. Tutaj z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w zabudowie pojazdów dostawczych i ciężarowych, współpracujące z konkretnymi producentami pojazdów.

Carpol

Przykładem takiej firmy jest Carpol z Natolina koło Grodziska Mazowieckiego. Firma ta specjalizuje się głównie w wytwarzaniu samochodów wieloosobowych na bazie furgonów znanych marek. Spółka Carpol rozpoczęła swą działalność w październiku 1996 r. Początki działalności były skromne: pięć osób pracowało w niewielkim warsztacie w Ursusie. Przełom nastąpił w 2000 r., kiedy firma przeprowadziła się do większego zakładu w Regułach i znacznie rozbudowano dział produkcji. Wraz z rosnącą liczbą zamówień, Carpol sukcesywnie zwiększał zatrudnienie. Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu firmie Carpol w krótkim czasie udało się wypracować wysoką pozycję na polskim rynku pojazdów do przewozu wartości. Rok 2000 był dla Carpolu ważny także z innego powodu: po raz pierwszy firma spod Grodziska Mazowieckiego zaprezentowała swoje produkty na Międzynarodowych Targach Budma w Poznaniu, zaś ich ocena była bardzo pozytywna. W tym samym czasie Carpol podjął współpracę z polskimi dystrybutorami samochodów takich marek jak: Citroën, Opel, Ford i Toyota.

W kolejnych latach firma podpisała umowy o współpracy z importerami większości marek samochodów dostawczych sprzedawanych w Polsce. Od ponad dwudziestu lat Carpol rozwija się, a jego inżynierowie i projektanci wciąż poszukują nowych technologii, aby móc stale poszerzać gamę produktów. Każdy mikrobus powstający w Carpolu tworzony jest na specjalne zamówienie klienta i w pewien sposób szyty na miarę, aby połączyć funkcjonalność z komfortem. W ofercie firmy znajdują się samochody brygadowe z wyodrębnionymi częściami: pasażerską i ładunkową, a także samochody dziewięcioosobowe o podwyższonym standardzie wykończenia. Wysoka użyteczność i wygoda pojazdów wieloosobowych ma sprawić, że będą one idealnym narzędziem pracy. Carpol współpracuje z całą europejską czołówką producentów samochodów użytkowych i dostawczych, wśród których znalazły się takie marki, jak: Mercedes-Benz, Volkswagen, Ford, Opel, Fiat, Iveco, Renault, Peugeot, Citroën, a także Toyota i Hyundai. Najczęściej przerabiane w Carpolu na pojazdy wieloosobowe są Volkswageny Transporter i Crafter, Mercedes Sprinter oraz Renault i pojazdy grupy PSA, Fiaty Ducato czy Fordy Transity w różnych odmianach.

Grupa Marvel

Ciekawą ofertę pojazdów zabudowanych ma także Grupa Marvel, której zasadnicza działalność opiera się na prowadzeniu sieci dilerskiej marek Kia i Hyundai oraz Isuzu w Łodzi i innych miastach tego regionu, m.in. w Bełchatowie. Grupa Marvel jest polską firmą o ponad dziesięcioletnim doświadczeniu w branży motoryzacyjnej. W skład grupy Marvel wchodzą salony sprzedaży samochodów, stacje serwisowe i blacharsko-lakiernicze marek Kia i Hyundai, stacja przebudowy pojazdów, dział samochodów używanych oraz wynajmu długoterminowego, koordynacji i zarządzania flotą – MV Lease & Fleet Management. Firma z Łodzi od lat specjalizuje się w kompleksowej obsłudze flot samochodowych firm i instytucji państwowych i szczyci się wprowadzeniem pojazdów koreańskich marek Kia i Hyundai do polskich służb mundurowych: policji, straży pożarnej, straży granicznej czy służby leśnej. W portfolio Grupy Marvel jest flota dostarczona do jednej z największych w Polsce firm budowlanych, a także do czołowych graczy i znanych marek w branżach farmaceutycznych, medycznych, instalacyjnych, informatycznych czy kosmetycznych. Sukces Grupy Marvel nastąpił dzięki umiejętności dopasowania do potrzeb klienta nie tylko własnej oferty, lecz również dzięki oferowanym przez siebie samochodom, które w razie indywidualnej potrzeby są przebudowywane we własnej bazie montażowej pod kątem zastosowań specjalnych.

Zdaniem specjalistów łódzkiej Grupy Marvel czasami nie warto inwestować w różnego rodzaju adaptacje, a wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Niekiedy w pełni wystarczy otwarta skrzynia ładunkowa. Przewóz odpornych na działanie deszczu czy śniegu konstrukcji o wysokim gabarycie będzie najwygodniejszy bez stosowania zabudowy. W pickupie powinny znajdować się fabryczne, metalowe zaczepy transportowe – są one niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej instalacji ładunku. Warto zaopatrzyć się w markowe pasy transportowe z mechanizmem ściągającym. Te nawyki mają niebagatelny wpływ na skuteczność przewozu. Metalowe, ostro wykończone ładunki (konstrukcje stalowe, kamienie itp.) mogą już po jednym transporcie uszkodzić polakierowaną powierzchnię skrzyni ładunkowej. Przy kupnie pojazdu można rozważyć zakup polimerowego wykończenia ochronnego. Gumowa mata na podłogę redukuje poślizg ładunku.

Ostatnim sukcesem Grupy Marvel jest dostawa w czerwcu i lipcu 2018 r. do Państwowej Straży Pożarnej nowych, lekkich samochodów rozpoznawczo-ratowniczych, zakupionych w ramach projektu Kolej. W ramach postępowania przetargowego, które zostało przeprowadzone w 2017 r., firma z Łodzi dostarczyła 21 takich aut na podwoziu Isuzu D-Max 4×4 z zabudową typu hardtop. Na wyposażeniu każdego samochodu znajdują się między innymi latarki, radiotelefony, przenośne lampy ostrzegawcze, walizka z dyskami sygnalizacyjnymi, torba od zestawu R1, nóż do cięcia pasów i wyciągarka. W przestrzeni ładunkowej zamontowana została wysuwana taca sprzętowa pokryta matą antypoślizgową. Wartość zamówienia to 3 mln 776 tys. zł, co daje prawie 180 000 zł za jeden samochód. Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

Modesto S.C.

Intersującą ofertę zabudowy pojazdów dostawczych ma firma Modesto S.C. z Góry Kalwarii w woj. Mazowieckim, należąca do Iwony i Marka Śląskich. Firma Modesto jest od 10 lat przedstawicielem na rynku polskim producenta nowoczesnego wyposażenia do samochodów serwisowych StoreVan. Firma oferuje wyposażenie samochodów serwisowych dla wielu segmentów rynku, między innymi: energetyki, gazownictwa, wodociągów, telekomunikacji, budownictwa, przemysłu. – Nasza oferta jest stale poszerzana dzięki ciągłym udoskonaleniom i innowacyjnym produktom oferowanym przez producenta, bardzo dobrze zorientowanego w potrzebach rynku. Modułowa zabudowa samochodu serwisowego to przede wszystkim łatwość i racjonalność w wykorzystaniu przestrzeni bagażowej oraz możliwość doboru konfiguracji do indywidualnych potrzeb klienta. Nasz produkt charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, gdyż zależy nam na poczuciu bezpieczeństwa i niezawodności naszych klientów. Służymy naszym doświadczeniem i kwalifikacjami przy tworzeniu projektu i wykonaniu zabudowy auta serwisowego, zapewniając, iż zostanie ona stworzona zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami – mówi Iwona Śląska.

Modesto chce dostarczać dopracowany i kompleksowy program produktów z wieloma zaletami i korzyściami dla każdego użytkownika. W ruchomym warsztacie narzędzia i materiały robocze rozmieszczone są w sposób przejrzysty, funkcjonalny i kompaktowy.

– Zabudowujemy pojazdy wszystkich marek, a naszym niewątpliwym sukcesem jest zabudowa aut typu pick-up dla energetyki. Aktywnie uczestniczymy w targach branżowych, spotkaniach flotowych, prowadzimy aktywną współpracę z importerami i dilerami samochodów dostawczych. Obsługujemy nie tylko sektor prywatny, ale również publiczny, dlatego składamy wiele ofert przetargowych, które wielokrotnie kończyły się sukcesem. Mamy w ofercie nowy produkt – system kurierski, który zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem na rynku polskim – dodaje Iwona Śląska.

Modesto jest w Polsce przedstawicielem producentów Usag i Pastorino, produkujących profesjonalne narzędzia ręczne, elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne dla przemysłu i motoryzacji. Ponadto w ofercie Modesto znajdziemy także wyposażenie hal produkcyjnych, warsztatów stacjonarnych, systemy przechowywania Fami, podnośniki samochodowe i transportowe OMCN, zwijadła firmy ZECA, odzież roboczą firmy Lotto, walizki na narzędzia GT Line oraz zamki antywłamaniowe do samochodów dostawczych Meroni.

Materiał oryginalnie został opublikowany w sierpniu 2018 w suplemencie "Flota - Samochody Użytkowe i Specjalistyczne"

patroni merytoryczni
 • SPRM
 • PZWLP
 • ZPL
 • PGM
 • ITS
 • SKFS
 • PSPA
 • Piszcz i Wspolnicy
 • PZPM
 • GFP Legal
 • PZPO
 • Partnerstwo dla bezpieczenstwa drogowego
ZNAJDŹ NAS: